Początek roku to zawsze okres, kiedy musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dotyczy to osób zatrudnionych, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą. Częste pytania, jakie się wówczas pojawiają głównie ze strony przedsiębiorców to: „czy mogę od dochodu odliczyć zakup samochodu?”, „czy mogę odliczyć usługi doradcze lub pozycjonowania strony internetowej?”. Odpowiedź na nie jest dość niejednoznaczna i z reguły brzmi: „to zależy”.

Od czego „to zależy”

Przepisy prawa podatkowego, które dotyczą kosztów uzyskania przychodu, wyrażają się nie dość jasno. Koszty podatkowe, czyli inaczej koszty uzyskania przychodu, to koszty, które ponosimy w wyniku działań, mających nam przynieść dochód lub dążyć do jego zabezpieczenia. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, na przykład określona w przepisach reprezentacja, ale na razie dobrze jest wyjaśnić, w jaki sposób interpretować wyżej opisane wytyczne, ponieważ od tego zależy, czy dane koszty, które chcemy wpisać sobie jako koszt uzyskania przychodu, możemy tak faktycznie traktować.

Interpretacja

Należałoby również opisać kwestię związaną z tym, że poniesione przez nas koszty, wcale nie muszą nam dochodu przynieść, ale muszą przynajmniej hipotetycznie go umożliwić. Wyobraźmy sobie sytuację, w której odbywamy długą np. kilkusetkilometrową podróż samochodem w celach służbowych (np. spotkanie z potencjalnym klientem). Ponosimy koszty paliwa, opłaty autostradowe, koszt noclegu w hotelu oraz obiadu. Kontrahent niestety nic od nas nie kupił. W myśl przepisów podjęte przez nas działania, miały jednak na celu zapewnienie nam dodatkowego dochodu, odliczenie ich jest więc jak najbardziej zgodne z prawem.

Kontrola odliczeń 

Ważne jest również to, że jeśli stosujemy odliczenie, Urząd skarbowy ma 5 lat na możliwe sprawdzenie naszych zeznań podatkowych. W przypadku wątpliwości zostaniemy poproszeni o złożenie wyjaśnień. Wyobraźmy sobie, że mamy fakturę na kilka tysięcy złotych za usługi doradcze. Urząd chce, abyśmy udowodnili, że faktycznie kwota z faktury służyła nam w celu podniesienia dochodu. Pięć lat temu pamiętaliśmy o tym, za co dokładnie była faktura, obecnie możemy mieć z tym problem. Podobnie, jeśli dzisiaj pamiętamy za co płacimy, nie oznacza to, że będziemy pamiętać o tym za lat 5. Bardzo istotne zatem jest, aby w każdym wypadku kiedy odliczamy jakąś kwotę od dochodu mieć do faktury dołączoną możliwie dużą dokumentację. W zasadzie wszystko może nią być, od faktury począwszy po maile i świadków włącznie. W przeciwnym razie grozi nam zapłacenie należnego podatku wraz z odsetkami naliczanymi za 5 lat.