Progi podatkowe jak powszechnie wiadomo dotyczą jedynie zasad ogólnych, które potocznie nazywane są po prostu skalą podatkową. W praktyce oznacza to, że podatnicy w zależności od swojego dochodu rozliczają się na podstawie ustalonych stawek podatku. 

Czym jest skala podatkowa?

Zasady ogólne w chwili obecnej są najpopularniejszą formą rozliczania się z fiskusem. Warto wspomnieć o tym, że jest to tak naprawdę jedyna forma opodatkowania, z której korzystać może każdy przedsiębiorca. Przy skali podatkowej nie ma żadnych ograniczeń, dlatego też wiele osób podatek dochodowy płaci opierając się właśnie na 18% lub 32% stawce od dochodu.

Czym tak naprawdę jest próg podatkowy?

Dzięki skali podatkowej można dokładnie ustalić wysokość podatku, którą trzeba zapłacić w danym roku. Progi podatkowe to nic innego jak przedziały w skali podatkowej, a dokładniej mówiąc procent od dochodu, który należy oddać państwu jako podatek. W dzisiejszych czasach funkcjonują dwa progi podatkowe (17% i 32%). Przed 2009 rokiem obowiązywała także trzecia stawka podatku, która wynosiła 40%. Granica pomiędzy progami wnosi obecnie 85.528 zł. W praktyce oznacza to, że osoby, które zarabiają mniej niż 85.528 zł płacą 18% podatek dochodowy. Dochód powyżej wspomnianej kwoty jest automatycznie opodatkowany stawką 32%.

Czy każdy musi płacić podatek dochodowy?

Zgodnie z prawem podatkowym osoby, które zarabiają mniej niż 3091 zł w skali roku nie muszą płacić podatku dochodowego. Warto jednak wspomnieć o tym, że zgodnie z przepisami osoby te zobowiązane są do złożenia zeznania rocznego i wykazania swoich dochodów. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście stawka 18%, z której korzysta zdecydowana większość podatników. 

Co można odliczyć od podatku?

Podatnicy mogą skorzystać z wielu ulg, które ujmowane są w rozliczeniach rocznych, dzięki czemu można znacząco obniżyć swój podatek dochodowy. Najpopularniejsza jest oczywiście ulga prorodzinna, czyli zwykła ulga na dzieci. Od podatku odlicza się także składki zdrowotne, ulgę abolicyjną za pracę za granicą oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Pamiętać należy również i o tym, że wielu podatników może skorzystać z dodatkowych ulg na leki i sprzęt rehabilitacyjny. Na samym końcu warto wspomnieć również i o tym, że jest kilka darowizn, dzięki którym będzie można odliczyć je od podatku. Odliczyć można darowizny, które przeznaczone są na cele pożytku publicznego i kultu religijnego. Niestety suma odliczeń jest limitowana do kwoty 6% od uzyskanego dochodu.