Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Nie zawsze za sprzęty będące w lokalu oraz sprawy związane z murami odpowiada właściciel.
Dlaczego lokator powinien zadbać o ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego?
Osoba, która zajmuje się najmem własnej powierzchni może, ale nie musi wykupić ubezpieczenie związane ze zdarzeniami:
– ścian,
– podłóg,
– dachu, jeśli jest to mieszkanie na ostatniej kondygnacji.
Sytuacja wygląda inaczej w momencie, gdy najmujący ma w lokalu wyłącznie swoje sprzęty — meble, urządzenia elektryczne. Wówczas w przypadku ich uszkodzenia z powodu zalania, pożaru, właściciel mieszkania nie ponosi odpowiedzialności za koszty związane z ich odkupieniem.
Z tego też względu ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania jest po stronie osoby, który w nim zamieszkuje. Zazwyczaj nie są to koszty tysięcy złotych. Wszystko bowiem jest zależne od tego, na jakie sumy chce ubezpieczyć się konkretne wyposażenie.
W jaki sposób można ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
W tym celu należy udać się do ubezpieczalni, by dowiedzieć się, jakie koszty należy ponieść, by ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie. Ubezpieczyciel może podpowiedzieć także, że warto dokupić OC najemcy. Jest to składowa, która odpowiada za to, że:
– w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia np. zalania, czy nieumyślnego doprowadzenia do pożaru wynajmujący mogą skorzystać z ubezpieczenia, które wykupili,
– nie ponosi się odpowiedzialności finansowej za zdarzenia, które nie powstały z przyczynku ubezpieczającego. Za zdarzenia zawarte w polisie zapłaci firma ubezpieczeniowa.
Kluczowe jest wzięcie pod uwagę także tego, że zarówno ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego, jak i OC najemcy mogą zostać wykupione w dowolnym momencie, a nie wyłącznie z datą rozpoczęcia najmu. Ubezpieczenie można zawrzeć zarówno stacjonarnie, jak i online w firmie, która oferuje najszerszy zakres ochrony.