Nie wszystkie firmy prowadzą jawną rekrutację, ale nie oznacza to, że nie możemy spróbować i zgłosić swojej kandydatury. Świetnym rozwiązaniem okazuje się być napisanie podania o pracę, w którym wyrazimy swoją ogromną motywację do nawiązania współpracy z daną firmą, wskazując na wymierne korzyści z zatrudnienia właśnie nas. W skrócie – za pomocą tego pisma mamy przekonać przedsiębiorcę, że jesteśmy odpowiednią osobą do piastowania interesującego nas stanowiska pracy. 

Dlaczego warto napisać podanie o pracę i co powinno się w nim znajdować? 

Niepozorne podanie o pracę jest w stanie pomóc nam zdobyć wymarzone zatrudnienie. Pracodawcy otrzymują zwykle setki albo i więcej dokumentów aplikacyjnych podczas procesu rekrutacyjnego, dlatego warto wyróżnić się na tle innych i włożyć więcej wysiłku w bycie zapamiętanym.  Warto napisać podanie, po czym dołączyć je do CV, co bez wątpienia zrobi pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Takie pismo idealnie sprawdza się w przypadku firmy, która nie prowadzi w danym momencie rekrutacji. Podanie służy wykazaniu własnej inicjatywy i pokazaniu swojego zainteresowania współpracą z konkretną firmą. Za pomocą takiego niepozornego pisma można skutecznie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Idealnie sprawdza się przy braku doświadczenia zawodowego czy chęci obrania stanowiska, na które jest wielu chętnych kandydatów. 

W podaniu muszą znaleźć się podstawowe dane o nas i firmie, w której chcemy pracować. Chodzi tutaj o datę i miejscowość, które wpisuje się na samej górze, w prawym rogu pisma. Pod tymi informacjami umieszczamy swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres mailowy. Nie może zabraknąć nazwy adresu firmy, do której aplikujemy – wpisuje się je poniżej swoich danych osobowych. Podanie można zaadresować do kierownika, działu HR, dyrektora czy prezesa. Pamiętać trzeba też o stosownym nagłówku, swoim podpisie i informacji o załącznikach. W treści podania piszemy o tym, o jaką posadę aplikujemy i uzasadniamy to, dlaczego to właśnie my jesteśmy właściwym kandydatem na konkretne stanowisko.

Jeśli zainteresował Cię ten temat – w tym artykule sprawdzisz jak napisać ogólne podanie o przyjęcie do pracy